Зеленська сільська рада
Івано-Франківська область, Верховинський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Програма

І. Загальна характеристика Комплексної програми

Комплексної програми збереження і розвитку самобутньої етнокультури та духовності на території Зеленської сільської ради на 2024 рік розроблена виконавчим комітетом сільської ради на виконання Конституції України, законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про державні цільові програми», «Про культуру», рішень сільської ради щодо проведення культурно-мистецьких заходів на 2024 рік.

Програма є нормативним документом для збереження і всебічного розвитку культури і пробуту та культурно-мистецької автентики Верховинської Гуцульщини вирішення актуальних питань духовно-релігійної сфери з урахуванням соціально-економічних, культурних, національних та інших особливостей Верховинщини. Спрямована на збереження і розвиток самобутньої етнокультури та духовності Гуцульщини, народних традицій і побуту, підтримки народної творчості та прикладного мистецтва, покращення умов для задоволення духовних потреб жителів району, консолідацію суспільства на основі народних традицій.

Проблеми, що пов’язані з розвитком етнокультури та духовності, неможливо розв’язати засобами тільки галузевого управління, для цього потрібна районна програма підтримки та комплексних дій щодо координації діяльності всіх закладів культури, духовенства та релігійних громад з органами місцевого самоврядування. Аналіз соціокультурної ситуації в районі свідчить про те, що, незважаючи на економічні умови, вдалося зберегти мережу установ культури і мистецтва, народних та зразкових колективів, гуртків, навчальних закладів, забезпечити підтримку діяльності колективів художньої самодіяльності, налагодити активну співпрацю з духовенством району.

Проте для подальшого розвитку етнокультури і мистецтва, духовності Верховинщини необхідно спрямувати дії місцевих органів влади на вироблення і впровадження нового погляду на функціонування галузі культури, системного підходу до питань її розвитку із застосуванням сучасних моделей культурної політики, які вбачаємо, перш за все, у збереженні та пропагуванні культури і мистецтва предків-гуцулів.

Гуцульська музика, народна співанка, гуцульський танець повинні стати першоосновою гуцульської культури, відігравати першу скрипку у стратегії розвитку культури та мистецтва Верховинської Гуцульщини в цілому. Домінантою у комплексному розвитку культури і духовності мають слугувати предковічні традиції та звичаї гуцульського народу.

Автентика Гуцульщини має бути збережена і розвиватися в унісон з національною культурою, духовною складовою, українським кінематографом, музичним мистецтвом Гуцульщини та України - українською естрадною піснею, рідним українським словом, а також гуцульською говіркою - народною гуцульською розмовною мовою предків-гуцулів.

Сьогодні ми спостерігаємо абсолютно недостатнє пропагування серед широких верств населення Гуцульщини, України та української діаспори кращих зразків національно-культурного автентичного надбання. Звідси виникає гостра проблема у зміні програмних підходів та визначенні пріоритетних напрямків розвитку етнокультури та духовності, які б забезпечували ефективне функціонування галузі в нових умовах.

Вищезазначені проблеми можливо вирішити за умови ефективної підтримки з боку владних структур, виділення коштів на проведення іміджевих культурно-мистецьких заходів, заходів духовно-релігійної сфери. Це зумовлює необхідність прийняття Комплексної програми збереження і розвитку самобутньої етнокультури та духовності Гуцульщини на 2024 рік.

II. Мета та основні завдання Комплексної програми

Основною метою Програми є:

  • вирішення проблем етнокультурного, культурно-мистецького, автентичного, духовного і краєзнавчого розвитку Гуцульщини;
  • збереження історичної та культурної спадщини гуцулів;
  • збереження та популяризації на Гуцульщині, в Україні та в українській діаспорі автентичної гуцульської музики Моґура, народної співанки, гуцульського танцю;
  • проведення спільних всеукраїнських, обласних та районних культурно-мистецьких, кіномистецьких, літературних фестивалів, музичних конкурсів, мистецьких програм задля популяризації самобутньої етнокультури та духовності, культурно-мистецької, літературної спадщини Гуцульщини;
  • сприяння розвитку культури на території Зеленської сільської ради, зміцненню духовності і моралі;
  • покращення умов для задоволення духовних потреб жителів Зеленської сільської ради;
  • забезпечення просвітницької та виховної ролі національної духовної культури;
  • вирішення актуальних питань духовно-релігійної сфери;
  • вирішення питання будівництва, ремонтно-реставраційних робіт церков, капітального, поточних ремонтів та придбання обладнання для озвучення богослужінь;
  • створення умов для вільної та різноманітної мистецької творчості духовно-релігійного спрямування;
  • організація екуменічних молебнів, прощ до паломницьких місць району;
  • проведення фестивалів духовного співу, конкурсів, оглядів духовної творчості, виставок дитячих художніх творів;
  • проведення духовно-реколекційних наметових таборів;
  • популяризація релігійного туризму;
  • сприяння пропагуванню творів на гуцульську тематику місцевих авторів, письменників та поетів України;
  • розвиток літературного процесу на території Зеленської сільської ради;
  • поповнення фондів районної і сільських бібліотек, бібліотек навчальних закладів і закладів культури суспільно значимими виданнями, зокрема культурологічної.

Основними завданнями Програми є:

  • спільно з райдержадміністрацією, відділом культури РДА, установами та організаціями проводити роботу зі збереження етнокультури та побуту, духовності гуцулів, історичної, духовної та мистецької спадщини, надавати всебічну підтримку майстрам народної творчості, ужиткового мистецтва, письменникам та видавцям;
  • проведення фестивалів духовного співу, конкурсів, оглядів духовної творчості, виставок дитячих художніх творів;
  • сприяння у гастрольній, концертно-видовищній мистецькій діяльності з автентичними культурно-мистецьким проектами на Гуцульщині, в Україні та українській діаспорі колективів художньої самодіяльності, капел гуцульської троїстої музики, оркестрів народних інструментів, естрадних музичних гуртів та хореографічних колективів району;
  • забезпечення розвитку творчого потенціалу та культурного простору Верховинщини;
  • формування іміджу Верховинщини як етнокультурного, духовного творчого, літературного центру Гуцульщини;
  • створення сприятливих умов для розвитку культурних і творчих ініціатив з урахуванням гуцульського етносу;
  • вирішення питання будівництва, ремонтно-реставраційних робіт церков, капітального, поточних ремонтів та придбання обладнання для озвучення богослужінь;

ІІІ. Фінансове забезпечення Комплексної програми

Заходи Програми реалізуються за рахунок коштів місцевих бюджетів, інших джерел, не заборонених законодавством.

Бюджетні призначення для реалізації заходів Програми передбачаються щорічно при формуванні сільського бюджету, виходячи із можливостей його дохідної частини, місцевих бюджетів та інших джерел фінансування, не  заборонених законодавством.

IV. Правове забезпечення Комплексної програми

Програма розроблена відповідно до Конституції України, Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про охорону культурної спадщини», рішень Зеленської сільської ради.

Підготовка та реалізація Комплексної програми здійснюється відповідно до рішення сесії Зеленської сільської ради «Про сільський бюджет на 2024 рік».

V. Контроль за виконанням Комплексної програми

Контроль за виконанням програми покладається на постійну комісію сільської ради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку.

 

           

Секретар виконавчого

комітету сільської ради                                                          Любов ЗІТИНЮК

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь