25 квітня – Всесвітній день боротьби проти малярії

Дата: 25.04.2023 17:00

Всесвітній день боротьби проти малярії, що відзначається щорічно 25 квітня, заснований ВООЗ на її 60 сесії в травні 2007 року. День присвячений пропаганді глобальних зусиль щодо забезпечення ефективної боротьби проти малярії.

Малярія – група інфекційних захворювань, що передаються людині при укусах одного з видів комарів. Хвороба, як правило, супроводжується загальним нездужанням, лихоманкою, ознобом, збільшенням розмірів печінки та селезінки, порушеннями з боку нервової та інших систем організму.

90 % усіх випадків зараження реєструється в Африці, проте, останнім часом випадки завезеного захворювання та, навіть, смерті від нього, реєструються й в Україні.    На  Косівщині,  на протязі останніх 6 років зареєстровано 1  завізний випадок малярії.  Подібні випадки реєструвалися приблизно 10 років тому.

Профілактичні та протиепідемічні заходи, які направлені на недопущення повернення малярії, застосовуються в загальнодержавному масштабі. Проводяться гідротехнічні заходи, оздоровлюються стоячі водойми, проводиться раннє виявлення хворих і забезпечення населення засобами індивідуального захисту.

На сьогоднішній день існує єдиний спосіб уникнути зараження малярією в несприятливих місцях - це вакцинація. За рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров'я, профілактичні протималярійні препарати починають приймати за один тиждень до виїзду, протягом всього терміну перебування на ендемічній території та 4 тижні після повернення (один раз на тиждень).

Особам, які виїжджають за кордон необхідно пам'ятати:

- при виборі країни для туристичної поїздки, необхідно отримати інформацію в туристичних фірмах чи установах, які організують відрядження, інформацію щодо ризику зараження малярією;

- за два тижні до прибуття в небезпечні щодо малярії країни розпочати прийом рекомендованого лікарем препарату, тривалість його прийому – весь термін перебування в країні, а також 4 - 6 тижнів після повернення;

- на час перебування в країні туризму, використовувати репеленти (засоби, що відлякують комарів), наносити їх на відкриті ділянки тіла, а також просочити ними одяг;

- після повернення з країни, небезпечної щодо малярії, протягом 3х років при будь-якому захворюванні з підвищенням температури тіла обстежуватись на малярію; особливо важливо - в перший місяць після повернення, оскільки можливі прояви тропічної малярії.

Отже,    пам’ятаймо, що в разі виїзду в ендемічні країни з малярії, чим ретельніше і чіткіше ви будете виконувати правила профілактики її, тим менша буде вірогідність захворіти  цією небезпечною хворобою. Захворювання малярії можна попередити. Засоби попередження  - застосування протималярійних препаратів та захист від укусів комарів.

Особам, які виїжджають за кордон необхідно пам'ятати: